تجربه خشونت مستند آمریکا بولینگ آمریکایی

تجربه: خشونت مستند آمریکا بولینگ آمریکایی دونالد ترامپ اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار پزشکی درمان رتینوپاتی دیابتی با لنز تماسی

محققان آمریکایی موفق به ساخت یک لنز تماسی شده است اند که قادر به درمان رتینوپاتی دیابتی است. 

درمان رتینوپاتی دیابتی با لنز تماسی

درمان رتینوپاتی دیابتی با لنز تماسی

عبارات مهم : دیابت

محققان آمریکایی موفق به ساخت یک لنز تماسی شده است اند که قادر به درمان رتینوپاتی دیابتی هست.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، رتینوپاتی دیابتی (DR) مرسوم ترین بیماری چشمی مبتلایان به دیابت هست. شبکیه (رتین) در قسمت انتهای کره چشم قرار دارد. نور وارد شده است به چشم باعث تشکیل تصویر روی شبکیه می شود.

تصویر ایجادشده روی شبکیه به علایم عصبی تبدیل می شود و علایم به وسیله اعصاب بینایی به مغز ارسال می شوند. دیابت باعث آسیب به شبکیه و ایجاد رتینوپاتی می شود. رتینوپاتی دیابتی در موارد شدید منجر به نابینایی بیمار می شود.

درمان رتینوپاتی دیابتی با لنز تماسی

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، در حال حاضر بیش از 29 میلیون نفر در آمریکا به دیابت (نوع 1 و 2) مبتلا هستند و دیابت، علت مهم نابینایی در بیماران مبتلا به دیابت بین سنین 20 تا 74 محسوب می شود. در بیماری رتینوپاتی، رگ های خونی غیر طبیعی جدیدی روی پرده شبکیه رشد می کنند و باعث کم کردن بینایی یا نابینایی کامل می شوند.

در واقع در این عارضه با آسیب رگ های خونی، جریان خون کافی در اختیار سلول های عصبی شبکیه قرار نمی گیرد و کمبود اکسیژن منجر به فوت این سلول ها می شود. در این حالت بدن تلاش می کند تا با رشد رگ های خونی جدید، این مسئله را حل کند و از طرفی بیماری دیابت باعث می شود رشد عروق خونی به درستی انجام نگیرد و خونریزی کند و به شبکیه آسیب بزند. این آسیب منجر به رشد بافت اسکار در شبکیه می شود و بیمار به مرور وقت بینایی خود را از دست می دهد.

محققان آمریکایی موفق به ساخت یک لنز تماسی شده است اند که قادر به درمان رتینوپاتی دیابتی است. 

یک روش جهت درمانی رتینوپاتی دیابتی، کم کردن اکسیژن مورد نیاز جهت رشد عروق خونی غیر طبیعی هست. در این روش از لیزر جهت سوزاندن سلول های عصبی بخش محیطی شبکیه استفاده می شود. از این طریق اکسیژن موجود جهت اعصاب موجود در بخش مرکزی شبکیه که بخش بسیار مهمتری هست، استفاده می شوند و دیگر اعصاب محیطی اکسیژن کافی ندارند.

روش دیگر تزریق داروهایی که باعث کم کردن رشد عروق خونی تازه می شود، به چشم بیمار هست. یک روش دیگر ماسک نوری چشم هست. در این روش به محض خوابیدن بیمار، ماسک به شبکیه نور می تاباند. این روش باعث می شود سلول های میله ای شبکیه غیر فعال شوند. این سلول ها در تاریکی و زمانی که چشم بسته است فعال می شوند تا در حالت نور کم، توانایی دید را فراهم کنند. مطالعات نشان می دهد مصرف اکسیژن این سلول ها در شب و نور کم، دو برابر حالت عادی هست. با این کار اکسیژن کافی در اختیار سلول ها قرار می گیرد. بیماران از این روش استقبال نمی کنند چراکه در خواب باعث ایجاد جرقه و فلش می شود و خواب بیمار را مختل می کند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا جهت حل این مسئله یک لنز تماسی درخشان ساخته اند. در این لنز از مخزن های کوچک حاوی تریتیوم استفاده شده است هست. تریتیوم ایزوتوپی از هیدروژن است که در نشانگر های ساعت مچی شب تاب استفاده می شود. تریتیوم یک عنصر رادیواکتیو بی خطر است و به مرور واپاشی می شود و در حین واپاشی، الکترون آزاد می کند.

درمان رتینوپاتی دیابتی با لنز تماسی

این الکترون ها در معرض پوشش شب تاب به نور تبدیل می شوند. این مخزن ها روی حلقه هایی روی لنز قرار گرفته اند که زمانی که مردمک در معرض نور قرار می گیرد و جمع می شود، خارج از دید کاربر هستند. زمانی که چشم بسته می شود مردمک چشم گشاد می شود، درخشندگی انتشار یافته به وسیله مخزن ها به وسیله سلول های میله ای شناسایی می شود. علی رغم ماسک های اشاره شده، درخشندگی لنز همراه با حرکت کره چشم حرکت می کند و کاربر فلش یا جرقه های نورانی حس نمی کند. محققان به دنبال اخذ تاییدیه از FDA و آزمایش های بالینی هستند.

واژه های کلیدی: دیابت | اکسیژن | بیماری | استفاده | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs