تجربه خشونت مستند آمریکا بولینگ آمریکایی

تجربه: خشونت مستند آمریکا بولینگ آمریکایی دونالد ترامپ اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پاتک ارزی به سفته‌بازان

روز گذشته، دلار با عوض کردن تاکتیک بازارساز یک کانال پایین‌تر رفت و به محدوده ۴ هزار و ۵۷۰ تومان قدم گذاشت. بازارساز با استراتژی کم کردن فاصله قیمت ارز مداخله‌ا

پاتک ارزی به سفته‌بازان

پاتک ارزی به سفته بازان

عبارات مهم : بازار

روز گذشته، دلار با عوض کردن تاکتیک بازارساز یک کانال پایین تر رفت و به محدوده ۴ هزار و ۵۷۰ تومان قدم گذاشت. بازارساز با استراتژی کم کردن فاصله قیمت ارز مداخله ای خود با معامله گران نقدی زمینه ساز کم کردن ورود تقاضای کاذب به بازار شد؛ اتفاقی که معامله گران ارزی را غافلگیر کرد. در کنار این، به نظر می رسد سیاست گذار دو شیوه دیگر را جهت مقابله با نوسان گیران برگزید. در مرحله اول، با کم شدن قیمت فروش دلار به صورت جزئی و پله ای مانع از ایجاد جو هیجانی کاهشی در بازار شد. اقدام دیگر آن بود که تمام تقاضاهای بازار پاسخ داده شد تا نوسان گیران افزایشی نیز ناچار به عقب نشینی شوند.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛در کنار این سه موضوع، یک نشانه مثبت دیگر نیز در بازار وجود داشت و آن محدود ماندن فاصله قیمت دلار نقدی و فردایی بود. گرچه این مجموعه عوامل امید به ثبات در بازار ارز را زیاد کردن داد، ولی در برابر علائم دیگری در بازار وجود دارد که نیاز به تامل و چاره اندیشی دارد. اوج ماندن قیمت حواله درهم، ادامه تقاضای بعضی سرمایه گذاران و برخورد انتظامی با بعضی دلالان نشانه هایی بودند که بر این امیدواری سایه انداخته اند. به گفته بعضی از فعالان بازار این علائم متضاد می تواند دست اندازی در مسیر ثبات بخشی به بازار ارز باشد. کارشناسان پیشنهاد می کنند که سیاست گذار در کنار مدیریت بازار به عوامل ثبات ساز در سطح اقتصاد کلان نیز توجه داشته باشد.

روز گذشته دلار در شروع معاملات از کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان کم کردن کرد. در پنجمین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۵۹۵ تومان شروع کرد که کاهشی ۱۰تومانی نسبت به قیمت بسته شده است روز سه شنبه داشت. در ادامه روز این ارز بار دیگر تحت تاثیر قدرت عرضه بازیگران بازارساز افت بیشتری را تجربه کرد و تا قیمت ۴ هزار و ۵۷۵ تومان پایین رفت؛ قیمتی که ۳۰ تومان پایین تر از روز چهارم هفته بود و منجر به ثبت دومین کم کردن متوالی این ارز شد.

پاتک ارزی به سفته‌بازان

یکی از بااهمیت ترین اتفاقات بازار دیروز، کم کردن فاصله قیمت بازیگران بازارساز با قیمت معامله گران نقدی بود. این فاصله در روز چهارشنبه به حدود ۴۰ تومان رسید، حال آنکه در روزهای گذشته حتی به بالای ۱۰۰ تومان رسیده بود. کم کردن این فاصله تقاضای کاذب و رانتی را در بازار کم کردن می داد. در روزی که دلار با کم کردن قیمت مواجه شد، سکه تمام بهار آزادی هزار تومان زیاد کردن قیمت را ثبت کرد و به قیمت یک میلیون و ۵۲۱ هزار تومان رسید. رشد بهای سکه ناشی از زیاد کردن قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی و عبور از مرز هزار و ۳۵۰ دلار بود. اونس طلا تا ساعت ۸ دیشب به ۱۳۵۱ دلار رسید. سکه در حراج بانک کارگشایی نیز با قیمت هایی نزدیک یا بالاتر از قیمت بازار به فروش رفت.

سیگنال های مثبت در بازار ارز

روز گذشته، دلار با عوض کردن تاکتیک بازارساز یک کانال پایین‌تر رفت و به محدوده ۴ هزار و ۵۷۰ تومان قدم گذاشت. بازارساز با استراتژی کم کردن فاصله قیمت ارز مداخله‌ا

مهم ترین نشانه مثبت بازار ارز روز چهارشنبه، نزدیک شدن قیمت دلار نقدی به قیمت بازیگران بازارساز بود. در حالی که قیمت دلار در محدوده ۴ هزار و ۵۷۰ تومان قرار داشت، بازارساز در زیاد مقاطع روز در محدوده ۴ هزار و ۵۳۰ تومان اقدام به عرضه ارز کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که روز سه شنبه این فاصله بین ۵۰ تا ۱۱۰ تومان بود و روز دوشنبه در مقاطعی بالای ۱۵۰ تومان قرار داشت. کم کردن فاصله قیمت بازارساز با قیمت معامله گران نقدی موجب می شدکه تقاضای کاذب کمتری وارد بازار شود.

در چنین شرایطی، روز چهارشنبه نیز صف چندانی در برابر صرافی ها شکل نگرفته بود و میل به جهت خرید ارز ارزان تر در بازار پایین تر آمده بود. به عبارت دیگر، یکی از دلایل افت تقاضا در روز گذشته کم کردن فاصله بین قیمت های بازارساز و معامله گران نقدی بود. دومین نشانه مثبت بازار دیروز، تاکتیک بازارساز در قیمت گذاری دلار بود که زمینه زیاد کردن نوسانات بازار را کم کردن داد. روز گذشته، یکی از صرافی های بزرگ دولتی در ابتدا قیمت فروش خود را ۴ هزار و ۵۳۴ تومان اعلام کرد؛ سپس این قیمت را تا ساعت ۳ بعدازظهر سه بار کم کردن داد ولی میزان کم کردن در هیچ یک از این دفعات زیاد از ۲ تومان نبود؛ این صرافی بار دوم قیمت فروش را ۴ هزار و ۵۳۲، بار سوم ۴ هزار و ۵۳۰ و بار آخر ۴ هزار و ۵۲۹ تومان تعیین کرد.

بازارساز از طریق این قیمت گذاری موجب شد که قیمت دلار با کم کردن های هیجانی مواجه نشود؛ به گفته یکی از فعالان باتجربه ارزی، اگر بازارساز قیمت های خود را با سرعت به سطوح پایین تری می برد، از یکسو ممکن بود تقاضای کاذب را در بازار زیاد کردن دهد و از سوی دیگر ممکن بود قیمت ها دچار نوسانات کاهشی شدیدی شود، امری که می توانست از یک طرف میزان هیجانات بازار را اوج ببرد و از طرف دیگر، نوسان گیران را مترصد گرفتن کف قیمتی کند.

پاتک ارزی به سفته‌بازان

با این حال بازارساز ترجیح داد قیمت گذاری خود را به گونه ای تنظیم کند که هیجانات را آرام کند؛ از سوی دیگر سیاست گذار با عرضه ارز زیاد اجازه زیاد کردن قیمت و ورود تقاضای تازه به بازار را نداد. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، بازارساز قصد داشت با کم کردن دامنه تغییرات قیمت دلار، نوسان گیران را خسته کند تا این دسته از معامله گران کم کم از نوسانگیری ناامید شوند و ارزهای خریداری شده است خود را به مرور وارد بازار کنند. به گفته فعالان، مدیریت بازار تنها با عرضه یکطرفه ارز ممکن نیست و بازارساز باید انتظارات معامله گران ارزی را نیز مدیریت کند.

سومین سیگنال مثبتی که بازار روز سه شنبه مخابره کرد، ادامه فاصله محدود دلار فردایی با دلار نقدی بود. در حالی که عده ای روز سه شنبه باور داشتند این عنوان می تواند نشان دهنده آن باشد که قیمت دلار از نظر بعضی معامله گران به کف خود رسیده هست، با کم کردن روز چهارشنبه این ظن در بازار برجسته شد که معامله گران فردایی روند فعلی قیمت دلار را پذیرفته اند. توصیه جالب توجه روز گذشته آن بود که در ساعات انتهایی روز در مقطعی قیمت دلار در معاملات امروزی بالاتر از سطح معاملات نقدی قرار گرفت.

روز گذشته، دلار با عوض کردن تاکتیک بازارساز یک کانال پایین‌تر رفت و به محدوده ۴ هزار و ۵۷۰ تومان قدم گذاشت. بازارساز با استراتژی کم کردن فاصله قیمت ارز مداخله‌ا

پالس های قابل تامل در بازار ارز

روز چهارشنبه در برابر نشانه های مثبت، علامت های معنی داری نیز در بازار حضور داشت. یکی از این علامت ها اوج بودن قیمت حواله درهم نسبت به قیمت دلار بازار داخلی بود. در پنجمین روز هفته، قیمت حواله درهم تا قیمت هزار و ۲۶۲ تومان پایین رفت، ولی بررسی ها و گفته های معامله گران نشان می داد با قیمت یادشده درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست بالای ۴ هزار و ۶۰۰ تومان باشد. در این شرایط به نظر می رسد زیاد کردن عرضه در بازار ارز زمینه افت قیمت دلار را فراهم کرد. اگر درهم در روزهای آتی در این سطوح قیمتی باقی بماند، احتمال بازگشت قیمت دلار وجود خواهد داشت.

دومین پالس قابل تامل بازار ارز روز چهارشنبه، ادامه بعضی خریدهای تبدیلی در بازار بود؛ البته میزان این تقاضا در روز پنجم هفته کمی نسبت به روز سه شنبه پایین آمده بود. با این حال، همچنان بعضی معامله گران ترجیح می دادند که بخشی از سرمایه خود را به دلار تبدیل کنند. این اتفاق در حالی رخ داد که زیاد معامله گران در خرید ارز در محدوده ۴ هزار و ۵۷۰ تومان احتیاط می کردند. این عنوان موجب شد که روز چهارشنبه یکی از کم نوسان ترین روزهای بازار در ۱۰ روز گذشته باشد.

پاتک ارزی به سفته‌بازان

روز گذشته قیمت دلار در دامنه ۴ هزار و ۵۶۵ تا ۴ هزار و ۵۹۵ تومان نوسانات خود را انجام داد. سومین پالسی که توجه بعضی معامله گران را در روز چهارشنبه به خود جلب کرد، دستگیری بعضی معامله گران سبزه میدان بود. برخوردهای انتظامی و گزینشی ممکن است از این جهت که احتیاط بعضی معامله گران جهت ورود به بازار را زیاد کردن می دهد، بافایده باشد، ولی این امکان نیز وجود دارد که در صورت برجسته شدن آن، این تصور به وجود آید که بازارساز با عوامل بیرونی تلاش در کنترل بازار دارد.

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | قیمت بازار | روز چهارشنبه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs